Elérhetőségeink

E-mail:

bese.t.egyesulet@gmail.com

Cím: 3463, Négyes, István király u. 25

Tel: 06/20-991-5358

Adószám: 19211514-1-05

 

 

Látogatók száma

01504
Ma:
Ebben a hónapban:
Összesen:
74
74
1504

Bemutatkoznak a kertjeink- 1.rész

Nyitott kert. Mit is jelent nekünk ez a kifejezés? A programban résztvevő családok többsége hosszú évek óta gazdálkodik kicsiben, háztájiban. Bár többnyire mindegyik kert az önellátást szolgálja, mégis van egy-egy zöldség vagy háziállat fajta, amelyben az a család kiemelkedő.

Más fajtákkal viszont mi is csak kísérletezünk, ismerkedünk. A nyitott kertjeink arra szolgálnak, hogy példát, segítséget és iránymutatást nyújtsunk azok számára, akik most fognak bele a háztáji gazdálkodásba, vagy újabb fajokkal, fajtákkal egészítenék ki a meglévőket. Az érdeklődők e-mailes elérhetőségünkön (Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. vagy Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. ) is feltehetik a kérdéseiket, de előzetes bejelentkezés után a kertek látogathatók. Szívesen fogadunk önkénteseket, akik aktív munkával tanulják meg a gazdálkodás illetve a termények feldolgozásának fortélyait.

Az első bejegyzésben az egyik négyesi család mutatja be a kertjét. Az ő erősségük a burgonya, több hazai fajtát is kipróbáltak már, a tapasztalataikat és véleményüket a krumplifajtákról a következő részben ismertetik. A kert művelésén túl háziállatokat is tartanak: magyar tarka szarvasmarhát, kecskéket, juhokat illetve őshonos baromfifajtákat.

 

"Veteményesünk 820 négyzetméteres, Négyesen a Dózsa György utcában található. Kiváló minőségű feketeföld, itt-ott agyagfoltokkal tarkítva. Kelet-nyugati tájolású, dél felől a kert egy részét a szomszédos lakóépület védi a széltől és a tűző napsütéstől. Öntözni csak szükség esetén szoktunk, saját kerti ásott kutunkból. Azokat a zöldségfajtákat termesztjük benne, amit a családunk vagy a haszonállataink elfogyasztanak.

 • petrezselyem
 • paszternák
 • sárgarépa
 • francia retek
 • vöröshagyma
 • lilahagyma
 • fokhagyma
 • mák
 • bab
 • saláta-félék
 • tökfélék
 • kukorica
 • burgonya
 • zöldborsó
 • karalábé
 • paradicsom
 • paprika
 • uborka
 • marharépa

 

 A pályázat évében (2014.) a térségre jellemző problémák sajnos nálunk is jelentkeztek. Ilyen két gond volt, hogy többszöri újravetés ellenére sem termett meg a petrezselyem és a bab.

 A vetemény gondozása során az ökológiai gazdálkodás irányelveit követjük, így nem használunk vegyszereket, ültetéskor pedig odafigyelünk a növénytársítási szabályokra.

 

A hozzánk ellátogatókat a hét minden napján, előzetes bejelentkezés után szeretettel látjuk, tapasztalatainkat, érdekesebb vetőmagjainkat szívesen megosztjuk az érdeklődőknek.

 Gyümölcsfák élősködőivel szembeni védekezésben szakmai segítséget is tudunk nyújtani."

 

 

 


 

A program a Svájci–Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával, Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alapok támogatásával valósulhat meg.